Our product range includes a wide range of gi octagonal pole, hot dip galvanized octagonal pole, 7 mtr octagonal pole, 12 mtr octagonal pole, steel octagonal pole and 8 mtr octagonal pole.
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Height | 9m |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7700 / Piece Get Latest Price
| Height | 9m |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Height | 7 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| suerpace | hot dip gi |
| shape | octogonal |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 12 m |
| Top Across Flats | 90 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bottom Across Flats | 200 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | hot dip gi |
| Height | 12 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| shape | octogonal |
Octagonal Lighting Poles – Reliable Illumination, Tailored by N.S. Industries
At N.S. Industries, we supply high-quality octagonal lighting poles ranging from 3 to 12 meters, ideal for illuminating highways, streets, industrial zones, commercial areas, parking lots, and public spaces. Built to withstand all weather conditions, our poles deliver powerful, uniform lighting with exceptional durability and low maintenance.
We offer both standard and fully customized solutions, designed to meet specific project requirements. Manufactured using galvanized steel and advanced engineering principles, our poles ensure long-lasting performance, strength, and safety.
Partnering with renowned brands like Utkarsh India Limited, Bajaj, Ambica Poles etc., we guarantee products that comply with top industry standards. Our services also include installation, maintenance, and technical support to ensure complete client satisfaction from start to finish.
Contact N.S. Industries today for a personalized consultation and explore the ideal Octagonal lighting pole solution tailored to your project needs.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 10 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | No Arm |
| Surface Finish | hot dip gi |
| Height | 10 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8200 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 8 m |
| Pole Type | Octagonal |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Usage/Application | Highway |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Height | 8 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 82000 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 12 m |
| Height | 12 M |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Highway Junction |
| SS wire rope | 6mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material: | Mild steel, galvanized |
| Cross section | Tapered |
| Base and top diameter | Minimum 350 mm and 150 mm respectively |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6m |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Galvanized Iron |
| Usage/Application | Street Light |
| Shape | Tubular |
| Pole Thickness | 2 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Brand | ns industries |
| Diameter | 76 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | hotdip |
| Pole Type | Single-Arm |
| Height | 6 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | highway , outdoor, street |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Height | 6m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street Light |
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 76 |
| Shape | Tubular |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 12 m |
| Light Source | LED |
| Total Wattage | 150 w |
| Light Block Color | Pure White |
| No. of Luminaries | 6 Nos |
| Usage/Application | Highways |
| System Voltage | 240 V AC |
| Mast Material | Hot Dip GI |
| Pole Type | Multi arm |
| Power | 150 |
| Lighting Type | LED |
| Number Of Lights | 6.0 |
Deepak Rajput (CEO)
N S Industries
1st, Ff/123, Metro Mall, Bapa Sitaram Chowk, Vastral, Opp Raf Camp
Ahmedabad - 382418, Gujarat, India