Manufacturer of a wide range of products which include outdoor garden solar led street lights.
₹ 5700 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Solar Panel Power | 30 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 12 h |
| Lighting Type | LED |
| Type | Integrated |
| Body Material | aluminum dai cast |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP55 |
| Voltage | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
NS Industries provides Comprehensive power & solar solutions From design testing to Fabrication, supply of material, erection, stringing & commissioning on turnkey basis all over the globe. We have a multi center manufacturing facilities within India for providing high mast lighting pole, octagonal poles, led lighting and solar product. Our vision to globalize our activities & became market leaders in our product focus on customer relationship with quality & cost consciousness & concern for safety, environment & society at large.... The operation head quarters of NS Industries is located in Ahmedabad Gujarat (India). The state-of-the art plant with the largest manufacturing unit in India. NS Industries believes in developing system and procedures that makes it a world class organization in India Who have an ISO certified integrated Management system standard, ISO 9001:2015 quality management system ISO 14001:2004 occupational health and safety Management standard
Deepak Rajput (CEO)
N S Industries
1st, Ff/123, Metro Mall, Bapa Sitaram Chowk, Vastral, Opp Raf Camp
Ahmedabad - 382418, Gujarat, India